1. Bütyök / hallux valgus /

Az egyik leggyakoribb előlábdeformitás. Kialakulásakor a láb statikájának megbomlása során a szalagok meggyengülnek, a csontszerkezet helyzetének és izomegyensúly megváltozásának következtében az öregujj és az első lábközépcsont kóros szöget zárnak be egymással.

Tünetek

A jól látható deformitás kezdetben csak esztétikailag zavaró, későbbiekben cipőviselési nehézséget okoz, az öregujj belső oldalán a bőr gyulladásba kerülhet, kisebesedhet. A deformitás oly mértékben fokozódhat, hogy az öregujj és a mellette lévő második lábujj kereszteződhet. A kóros ízületi szögállás az öregujj ízületeinek kopását okozhatja, mely fájdalmas és az ízületek mozgásbeszűkülését eredményezi. Járás közben az öregujj a fájdalmas mozgásbeszűkülés miatt nem tud a talajon átgördülni, ezért sántítás jön létre, amely az alsó végtag többi ízületének működését is befolyásolja.

Diagnosztika

  • a kikérdezés során az esetleges társbetegségek / cukorbetegség, érbetegség, köszvény, autoimmun betegségek/  tisztázása rendkívül fontos
  • fizikális vizsgálattal a deformitás mértéke, a korrigálhatóság, a mozgásbeszűkülés itélhető meg.
  • képalkotó eljárások:  – röntgen felvétel / 2 irányú, terheléses/ általábon elegendő.
  • MRI vizsgálat : ritkábban van rá szükség, nehezebben diagnosztizáható kórokok gyanúja esetén alkalmazzuk.

Kezelés

  1. Nem műtéti / konzervatív/: kezdeti szakban talpbetét viselés a progresszió mértékét befolyásolhatja. Egyes társbetegségek / pl. cukorbetegség,érbetegség/ esetén, amikor műtétet a magas kockázat miatt nem javasolhatunk, ortopéd cipő felírása történhet.
  2. Műtéti kezelés

Minden esetben műtéti terv kialakítása előzi meg.A tervezés során figyelembe kell venni a deformitás mértékét, az öregujj alapízületének állapotát,stabilitását,  a lábközépcsontok egymáshoz viszonyított helyzetét. Ezek figyelembe vételével dönthetünk a helyreállító, korrekciós műtét típusáról.

– I. láközépcsonton végzett műtétek / osteotomia/:

  1. A lábközépcsont fejecse alatt végezzük a korrekciót a csont átvágásával és eltolásával./Distalis osteotomia/
  2. Az I. lábközépcsont testén végzett csontátvágás, eltolás / diaphysis osteotomia/
  3. Az I.lábközépcsont alapján végzett korrekció / basis osteotomia/.

– Az öregujj alapízületének elmerevítése / arthrodesis/: az ízület nagyfokú kopása, deformitása esetén végezzük, ezáltal merev, de stabil és jól használható helyzet érhető el.

Rehabilitáció

A műtét típusa határozza meg.

Az I. lábközépcsont alatt elvégzett korrekciót, valamint az alapízület merevítését  követően a  beteg a műtét másnapján kezelőcipőben terhelhet. Ennek használata 4-6 hétig javasolt.

Az I. lábközépcsont testén, valamint a bázis körüli korrekciók esetében gipszrögzítést helyezünk fel 3-4 hétre, ebben a beteg nem terhelhet, segédeszköz használata mellett járhat. Gipszeltávolítást követően további 3-4 hét kezelőcipő használata javasolt.

  1. Kalapácsujj

Létrejöttében a harántboltozat lesüllyedése, az előláb statikai egységének megbomlása áll. A II., III., IV. és V-ös ujjak középízülete kórosan hajlításos helyzetbe kerül. Amennyiben az alapízületben tengelyeltérés jön létre, az ujjak egymáson kereszteződnek

Kalapácsujj

Tünetek

A deformitás szemmel látható, gyakran kíséri a középízület területén fájdalmas bőrkeményedés / “tyúkszem”/,  a cipőviselés nehezítetté válik.

Diagnosztika

  • fizikális vizsgálat
  • röntgen: 2 irányú terheléses  rendszerint elegendő.

Kezelés

Amennyiben a nem műtéti, konzervatív kezelési módok / talpbetét, puhító kenőcsök, gyógycipők/ ellenére a tünetek és panaszok továbbra is fennállnak, és a sebészi kezelésnek nincs ellenjavallata, korrekciós műtét javasolt.

  

Műtét

A fizikális vizsgálat és a röntgen kiértékelését követően határozzuk meg a korrekció helyét, így történhet :

  • az alapperc fejecsének eltávolítása, majd a középperc bázis porctlanítása, ezt követően az így elért korrekció fémdróttal való áttűzése az ujj tengelyében.A drótot a varratszedéskor eltávolítjuk.
  • amennyiben az alapízületben nagyfokú deformitás észlelhető, szükségessé válhat az alapperc bázisának eltávolítása is.

Kalapácsujj műtéti korrekciója

Rehabilitáció

A műtétet követően korrekciós kötést helyezünk fel, melyet 3-4 hétig javasolunk fenntartani. Tehermentesítés nem szükséges, nyitott orrú papucs, esetlegesen kezelőcipő viselése 3-4 hétig ajánlott.